Organisation committee:

  • General Chair: Mark Winands (Maastricht University)
  • Program Chairs: Yngvi Björnsson (Reykjavík University), Jialin Liu (Queen Mary University of London), Mike Preuss (ERCIS, WWU Münster)
  • Proceedings Chair: Cameron Browne (RIKEN Institute)
  • Tutorial and Keynote Chair: Stylianos (Stelios) Asteriadis (Maastricht University)
  • Special Session Chair: Santiago Ontañón (Drexel University)
  • Competition Chair: Diego Perez-Liebana (Queen Mary University of London)
  • Finance Chair: Gerasimos Spanakis (Maastricht University) and Kostas Karpouzis (National Technical University of Athens)
  • Publicity Chair: Mirela Popa (Maastricht University)
  • Local Arrangement Chair: Chiara Sironi (Maastricht University) and Enrique Hortal (Maastricht University)
  • Webmaster: Christos Athanasiadis (Maastricht University)

Program committee:

Samad Ahmadi De Montfort University
Daniel Ashlock University of Guelph
Stylianos Asteriadis University of Maastricht
Davide Aversa Sapienza University of Rome
Byung-Chull Bae Hongik University
Hendrik Baier University of York
Sander Bakkes University of Amsterdam
Christian Bauckhage Fraunhofer
Amit Benbassat Ben-Gurion University of the Negev
Rafael Bidarra Delft University of Technology
Alan Blair University of New South Wales
Bruno Bouzy Paris Descartes University
Joost Broekens Delft University of Technology
Cameron Browne Queensland University of Technology
Paolo Burelli Aalborg University
Alessandro Canossa Northeastern University
Tristan Cazenave LAMSADE Université Paris Dauphine PSL CNRS
Yun-Gyung Cheong SKKU
Sung-Bae Cho Yonsei University
David Churchill University of Alberta
Simon Colton Goldsmiths College, University of London
Peter Cowling University of York
Joerg Denzinger University of Calgary
Sam Devlin University of York
Antonio Fernández Ares University of Granada
Antonio J. Fernández Leiva Universidad de Málaga
Allan Fowler Kennesaw State University
Marcus Gallagher The University of Queensland
Jeremy Gow Goldsmiths, University of London
Kazjon Grace The University of Sydney
Daniele Gravina University of Malta
Garry Greenwood Portland State University
Christian Guckelsberger Goldsmiths College, University of London
Hisashi Handa Kindai University
Tomonori Hashiyama The University of Electro-Communications
Ami Hauptman Sapir College
Rania Hodhod Columbus State University
Christoffer Holmgård New York University
Amy K. Hoover New Jersey Institute of Technology
Ian Horswill Northwestern University
Hiroyuki Iida JAIST
Aaron Isaksen New York University
Mikhail Jacob Georgia Institute of Technology
Anna Jordanous University of Kent
Konstantinos Karpouzis National Technical University of Athens
Kyung-Joong Kim Sejong University
Sven Koenig University of Southern California
Stefanos Kollias National Technical University of Athens
Marc Lanctot Google
John Levine University of Strathclyde
Antonios Liapis Institute of Digital Games, University of Malta
Jialin Liu Queen Mary University of London
Siming Liu University of Nevada, Reno
Daniele Loiacono Politecnico di Milano
Phil Lopes Institute of Digital Games, University of Malta
Sushil Louis University of Nevada
Simon Lucas Queen Mary University of London
Ioanna Lykourentzou Luxembourg Institute of Science and Technology
Dario Maggiorini University of Milano
Ilias Maglogiannis University of Piraeus
Tobias Mahlmann Moon Mill Studios
Jacek Mańdziuk Warsaw University of Technology
Manolis Maragoudakis University of the Aegean
Carlos Martinho Universidade de Lisboa
Helmut Mayer University of Salzburg
Antonio Mora University of Granada
Hector Munoz-Avila Lehigh University
Phivos Mylonas National Technical University of Athens
Andy Nealen New York University
Mark J. Nelson Falmouth University
Santiago Ontanon Drexel University
Diego Perez Queen Mary University of London
Mike Preuss WWU Muenster
William Raffe University of Technology, Sydney
Robert Reynolds Wayne State University
Sebastian Risi IT University of Copenhagen
Guenter Rudolph TU Dortmund University
Thomas Runarsson University of Iceland
Owen Sacco Institute of Digital Games, University of Malta
Yago Saez University Carlos III of Madrid
Christoph Salge University of Hertfordshire
Spyridon Samothrakis University of Essex
Björn Schuller University of Passau / Imperial College London
Moshe Sipper Ben-Gurion University of the Negev
Chiara F. Sironi Maastricht University
Adam M. Smith University of California Santa Cruz
Sam Snodgrass Drexel University
Jerry Spanakis Maastricht University
Pieter Spronck Tilburg University
Anastasios Tefas Aristotle University of Thessaloniki
Fabien Teytaud Laboratoire LISIC, Université du Littoral Cote d’Opale
Ruck Thawonmas Ritsumeikan University
Thomas Thompson Table Flip Games Ltd.
Frank Thuijsman Maastricht University
Julian Togelius New York University
José Valente de Oliveira Universidade do Algarve
Vanessa Volz TU Dortmund University
Mark H. M. Winands Maastricht University
Kevin Wong Murdoch University
I-Chen Wu National Chiao Tung University
Georgios N. Yannakakis Institute of Digital Games, University of Malta
Fabio Zambetta RMIT University
Alexander Zook Georgia Institute of Technology